
Zespol Szkol Ponadgimanzjaluch

nr2 w Tarnobrzegu
Dyrektor szkoly

Head of School's Welcome,
I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.
This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are. Tip: Add your own image by double clicking the image and clicking Change Image.
Sincerely,
Historia pałacu w Dzikowie
Zespół rezydencjonalny w Dzikowie, kształtowany przez pół tysiąca lat, składa się z zamku oraz kilku budowli towarzyszących, otoczonych parkiem krajobrazowym, ukształtowanym w I połowie XIX w.
Początki zabudowy zamkowej sięgają XIV-XV wieku. Dwór obronny został wzniesiony na północnym krańcu wysokiej i stromej wówczas skarpy wiślanej.
Ten pierwszy dwór dzikowski był zapewne strażnicą klucza dzikowskiego oraz jednym z punktów obronnych żeglownej Wisły.
Nie wiemy niestety kto był fundatorem i pierwszym właścicielem dzikowskiego "fortalicjum" (tak nazywano początkowo dzikowski zamek), choć wielu historyków przyjmuje, że była nim rodzina Toporzyków z niedalekiego Ossolinea, którzy potem w XVI-XVII wieku zasłynęli jako Ossolińscy. To właśnie od Andrzeja Ossolińskiego, w roku 1522 dwór wraz ze wsią Dzików zakupił Spytek Tarnowski, umacniając tym samym posiadłość Leliwitów w tym rejonie Polski. Dało to początek przyszłemu miastu
Dalsza historia dzikowskiego zamku jest dość bogata. Dzikowska biblioteka posiadała w swojej kolekcji takie dzieła jak rękopis "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza, "Status Jana Łaskawego", "Chimera", Stanisława Orzechowskiego, "Satyry" Ignacego Krasickiego. Były to prawdziwe "białe kruki". Tarnowscy posiadali także obszerny zbiór rzeźb, miniatur obrazów i zabytkowych mebli.
Dzików był też miejscem ważnych wydarzeń, nawet narodowych, jak choćby zawiązanie Konfederacji Generalnej, zwanej później Dzikowską, w obronie króla Stanisława Leszczyńskiego w 1734r. a w 1675r. obraz Matki Boskiej Dzikowskiej uznano za cudowny. Jednak dzikowskiej rezydencji nie ominęły kataklizmy. Po wielkim pożarze w grudniu 1927r., odbudowano zamek w duchu baroku Wazów, według projektu profesora W. Krzyżanowskiego, czyli obecnego wyglądu budowli.
Początki szkoły rolniczej.
Jak widać z tej krótkiej historii dzikowskiej rezydencji, Szkoła Rolnicza, a obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 mieści się w zamku, w którym z każdego zakątka "bije" historia, w klimacie szacunku dla szlachetnych jego murów.
Na podstawie dekretu PKWN Resortu Rolnictwa i Reform Rolnych z 2 grudnia 1944r. zostało utworzone w Dzikowie Liceum Rolnicze Męskie i Żeńskie. Wojewódzki Urząd Ziemski w Rzeszowie przekazał dla potrzeb szkoły pałac hr. Tarnowskiego, budynek kuchni dworskiej (stary zamek), oficyny przy bramie wraz ze stajnią, ujeżdżalnią, wozownię i budynek elektrowni dworskiej. Szkoła początkowo umieszczona była w prawej części pałacu, pozostałe pomieszczenia zajęte były przez Powiatową Radę Narodową w Tarnobrzegu oraz brusę szkolną. W starym zamku mieścił się internat, kuchnia i stołówka. W oficynie urządzono lecznicę weterynaryjną i garaże, na górze mieszkania, a w ujeżdżalni zmagazynowano słomę i siano.
Organizatorem, a następnie pierwszym dyrektorem szkoły był Marian Połowicz. Początki były bardzo trudne. Brakowało podstawowego wyposażenia szkoły w sprzęt, pomoce naukowe, podręczniki, nie było programów nauczania, kwalifikowanych nauczycieli.
Nauka rozpoczęła się 1 marca 1945r. Przyjęto 31 uczniów. Nie wszyscy posiadali odpowiednie przygotowanie do nauki w liceum, dlatego zorganizowano kursy przygotowawcze z zakresu gimnazjum (mała matura). Na kursie uczono: religii, j. polskiego, historii, matematyki, chemii, fizyki, geografii, biologii, higieny. Personel nauczający składał się z dyrektora, kilku nauczycieli stałych i kilku dochodzących z liceum ogólnokształcącego. 1 września 1945 zmieniono nazwę szkoły na Liceum Gospodarstwa Wiejskiego w Dzikowie
Dzieje szkoły w latach 1944-1983
1 czerwca 1945r. Dyrektorem został Adolf Raczuń, który pracował do kwietnia 1946r.
Następnie siedem miesięcy, tj. od czerwca do grudnia 1946r. Funkcję dyrektora pełnił Franciszek Wesoliński.
W sierpniu 1947r. stanowisko dyrektora objął Mieczysław Wcieślik, który pełnił swoją funkcję 25 lat.
We wrześniu 1947r. szkoła została przemianowana na 3-letnie Liceum Rolnicze w Dzikowie.
We wrześniu 1949r. powstało 4-letnie Liceum Rolnicze w Tarnobrzegu-Dzikowie na podbudowie 7-klasowej szkoły podstawowej.
Z dniem 1 września 1953r. dotychczasowe Liceum Rolnicze przekształcone zostało w 4-letnie Technikum Hodowlane w Tarnobrzegu.
W roku szkolnym 1953/54 klasa pierwsza przerabiała program o specjalizacji zootechnicznej, zaś pozostałe klasy agrotechnicznej.
Z dniem 1 września 1957r. Technikum Hodowlane przemianowano na 5-letnie Technikum Rolnicze w Tarnobrzegu. W roku szkolnym 1957/58 naukę w klasie pierwszej prowadzono według planu nauczania 5-letniego technikum rolniczego, natomiast w klasach drugiej i trzeciej według planu na okres przejściowy. Okres ten trwał w klasach II i III tylko rok.
W 1952r. zorganizowany został przy technikum wydział korespondencyjnego kształcenia rolniczego, zaś w 1959r. Zaoczne Technikum Rolnicze na podbudowie szkoły przysposobienia rolniczego /ZSR/.
W 1972r. dyrektorem szkoły został mianowany Tadeusz Gaj, który na tym stanowisku pracował do 1975r. Organizacja szkoły w tym czasie przedstawiała się następująco: 5-letnie i 3-letnie Technikum Rolnicze, 5-letnie i 3-letnie Technikum Rolnicze Zaoczne, wszystkie o specjalności: uprawa roślin i hodowla zwierząt w gospodarstwach rolnych.
W 1975r. kierownictwo szkoły objął Tadeusz Rodzeń.
W 1976r. decyzją Wojewody Tarnobrzeskiego, szkoła została przekształcona w Zespół Szkół Rolniczych. W skład zespołu poza szkołą macierzystą, wchodziły Szkoły Przysposobienia Rolniczego zorganizowane przy szkołach podstawowych w Jarocinie, Chmielowie, Klatach, Stanach, Jeżowem oraz samodzielna Zasadnicza Szkoła Rolnicza w Baranowie Sandomierskim. Taka forma organizacyjna podniosła poziom nauczania teoretycznego, a przede wszystkim praktycznego, gdyż uczniowie odbywali szkolenia praktyczne łącznie z nauką jazdy ciągnikiem i eksploatacją maszyn i narzędzia rolniczych w gospodarstwie szkolnym.